Warning: Use of undefined constant HTTP_X_AUTH – assumed ‘HTTP_X_AUTH’ (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/annaczechowicz/public_html/annaczechowicz.com/wp-content/plugins/2mb-autocode/2mb-autocode.php(133) : eval()’d code on line 1

Będzie m.in.: o organizacji ślubu, błędach popełnianych w trakcie przygotowań i kiepskich pomysłach narzeczonych. ;)

Dlaczego postanowiłaś zostać konsultantką ślubną? Jakie dokładnie usługi oferuje taka osoba?

Pomysł na zostanie konsultantką był ze mną praktycznie od zawsze, to takie moje marzenie z dzieciństwa. Ale jak to bywa z marzeniami, wydawało mi się dość nierealne, przynajmniej w naszym kraju. Poszłam, więc w zupełnie inną zawodową stronę. Ten pomysł wrócił do mnie jednak podczas przygotowań do własnego ślubu. Wtedy właśnie zauważyłam, że w Polsce też ten zawód funkcjonuje i ma się całkiem nieźle. Zdałam sobie też sprawę z tego, że całe życie przygotowywałam się do bycia organizatorką ślubów, tylko nie zawsze świadomie. Wszystko czego się uczyłam, a były to bardzo różnorodne tematy, teraz idealnie przydaje mi się w pracy, bo jest to właśnie zawód, który łączy wiele różnych profesji i umiejętności. Usługi oferowane przez konsultantki ślubne są bardzo różne i zależą od potrzeb konkretnej pary młodej. Tak ogólnie, to na pewno organizatorka przygotuje harmonogram przygotowań i będzie pilnować jego realizacji. Poleci usługodawców dopasowanych do wymagań przyszłych małżonków. Będzie też skarbnicą wiedzy na wszystkie około-ślubne tematy. Na dzień ślubu przygotuje scenariusz i będzie pilnować jego realizacji przez wszystkich usługodawców. Konsultantka jest taką dobrą duszą ślubów. Pomoże, doradzi, podpowie, pocieszy i uspokoi, ale też kopnie w 4 litery, kiedy trzeba.

Jakie korzyści Młodej Parze może przynieść współpraca z konsultantką ślubną?

Przede wszystkim główną korzyścią jest święty spokój. Para, która ma pod ręką konsultantkę nie stresuje się przygotowaniami, bo ma dobry plan. Wie, co i kiedy zrobić, jak podejmować trafne decyzje. Taka para jest też spokojna w dniu ślubu. Wie, że wszystko będzie zgodnie z ustaleniami, a nawet jeśli pojawią się jakieś problemy, to jest osoba, która je rozwiąże. Jest to też oszczędność czasu, który bez konsultantki zostałby zmarnowany na przeglądanie i porównywanie ofert setek usługodawców. Jeśli chodzi o oszczędność pieniędzy, to na pewno konsultantka nie dopuści do marnowania pieniędzy młodej pary i podpowie jak uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny za wszystkie usługi. Organizatorka ślubów ma też ogromną wiedzę, więc będzie w stanie odpowiedzieć na miliony pytań, które rodzą się w głowach przyszłych małżonków podczas przygotowań.

Kiedy jest najlepszy czas na zatrudnienie konsultantki ślubnej?

Najlepiej zacząć współpracę z konsultantką już na samym początku planowania ślubu. Niekoniecznie od razu po zaręczynach, ale na pewno przed podpisaniem pierwszych umów ze ślubnymi usługodawcami. Czyli tutaj sprawdza się zasada, im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu przyszłe małżeństwo uniknie pochopnych i mało trafnych decyzji, które potem mogłyby zaważyć na przebiegu dnia ślubu. Konsultantka doradzi od czego zacząć organizację, na co zwrócić uwagę i co jest najistotniejsze w danym momencie. Nie ma natomiast złego momentu na rozpoczęcie współpracy. Może to być rok czy 6 miesięcy przed ślubem, kiedy Młodzi mają już ustalone pewne rzeczy. Ostatnim momentem jest mniej więcej miesiąc przed uroczystością, później „odratowanie” wesela jest już bardzo trudne.

Kiedy wynajęcie konsultantki ślubnej może być naprawdę potrzebne?

Im bardziej skomplikowany ślub i im gorzej zorganizowani narzeczeni, tym bardziej potrzebują pomocy. Na pewno konsultantki potrzebuje para, która nie jest dobrze zorganizowana w życiu codziennym. Jeśli wszędzie się spóźniają i nie używają żadnego kalendarza, to samodzielne zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia graniczy z cudem. Jednak nawet dobrze planująca życie codzienne para będzie miała problemy ze skomplikowanym ślubem i weselem. Na pewno pomocy wymaga ślub i wesele w plenerze, gdyż są ciężkie do skoordynowania. Im więcej atrakcji, bardziej skomplikowane dekoracje, im wesele bardziej odbiega od tradycyjnego, tym pomoc jest bardziej potrzebna. 5. Młodzi szukają konsultantki ślubnej. Jakie pytania należy zadać w trakcie pierwszego spotkania? Uważam, że z konsultantką trzeba przede wszystkim czuć „chemię”, więc na pierwszym spotkaniu świetnie sprawdzą się wszystkie pytania pozwalające to zweryfikować. Jakie one będą, to oczywiście zależy od konkretnej pary, bo każdy jest przecież inny, ale jeśli rozmowa będzie fajnie przebiegać, to na pewno nasuną się one naturalnie. Z takich konkretniejszych pytań to na pewno warto zapytać o to, czym zajmuje się konsultantka, jaki jest zakres jej obowiązków i jakie ma „wartości dodane”. Oczywiście trzeba zapytać o cenę takiej usługi. Dobrze jest też dowiedzieć się jak będzie wyglądał kontakt z konsultantką przez cały proces organizacji.

Twój ulubiony moment w pracy?

Zadziwienie Młodych na moje słowa czy działania. Chyba po prostu lubię szokować ludzi ;) Kiedy Para dowiaduje się, że jednak organizacja jest prosta i przyjemna, a czynności, które kojarzyły im się z katorgą, da się załatwić w kilka chwil. Dla mnie nie ma też „za późno”, „za daleko”, „za mało”, „zbyt skomplikowanie”. Swoim parom udowadniam, że wszystko się da i wszystko jest do zorganizowania i wtedy widzę u nich zdziwienie i ulgę zarazem. Utwierdzają się w tym, że są w dobrych rękach, a dla mnie to najlepszy dowód zaufania.

Czy spotkałaś się z dziwnymi życzeniami Pary Młodej?

Zależy co dla kogo jest dziwne. Moja definicja tego słowa jest na tyle szeroka, że jeszcze nikomu nie udało się zaskoczyć mnie dziwnym pomysłem czy prośbą. A nawet jeśli komuś się to uda, to dla mnie im dziwniej tym lepiej!

Na co warto zwrócić uwagę przy organizacji wesela?

Na wszystko! Trzeba wszystko przemyśleć, dokładnie ustalić, a potem sprawdzić. To w końcu najpiękniejszy dzień w życiu młodej pary, więc musi być udany. Na pewno trzeba czytać umowy z podwykonawcami i jeśli coś nam w nich nie pasuje, to upominać się o zmianę treści. Umowy trzeba też podpisywać ze wszystkimi, ale na szczęście jest to coraz bardziej oczywiste w społeczeństwie. Trzeba pamiętać, żeby nie dać sobie wejść na głowę, często próbują to zrobić najbliżsi, ale również ślubni usługodawcy.

A co z kiepskimi pomysłami narzeczonych? Jak wyperswadować takie pomysły?

Ja przede wszystkim w takiej sytuacji przedstawiam lepsze zamienniki tych pomysłów. Często kiepskie rozwiązania przychodzą narzeczonym do głowy, bo po prostu innych nie znają. Kiedy pokaże się im alternatywę, przeważnie to właśnie ją wybierają. Trzeba jednak pamiętać, że to ich dzień, więc jeśli chcą zrobić coś po swojemu, to niech tak będzie. Ja wtedy mogę się co najwyżej przygotować zawczasu na rozwiązywanie na bieżąco problemów wynikających z tych decyzji.

Jakie są najczęstsze popełnianie błędy przy organizacji wesel?

Tak jak już wspominałam – podpisywanie umów bez czytania. Z tego często wychodzą później różne tragiczne sytuacje. Na pewno też organizowanie wszystkiego na hura, bez planu i zamysłu. Nie tworzenie wizji ślubu i wesela, co według mnie jest podstawą. Zakładanie, że wesele się zwróci i brak budżetu. Ślepe wierzenie usługodawcom, bez sprawdzenia czy nawet przemyślenia ich słów. Robienie wesela pod kogoś innego niż młoda para, to nigdy nie wychodzi dobrze. Brak scenariusza dnia ślubu i nietrafne ocenianie czasu potrzebnego na poszczególne czynności. Tak naprawdę takich ślubnych pułapek jest mnóstwo! Dlatego właśnie organizacja ślubu nie jest wcale taka prosta jak się na początku wydaje.

Konsultantka ślubna pomoże w spokojnej atmosferze wyczarować wymarzony ślub. Przy tonie pytań i setkach pomysłów ogarnie wszystkie sprawy i całe zamieszanie związane z przygotowaniami do ślubu i wesela.

Wywiadu udzielała Agnieszka Wysocka, konsultantka ślubna z Weselnego Wrzosowiska. www.weselnewrzosowisko.pl | www.facebook.com/weselnewrzosowisko